„Ha az ember a maximumot tűzi ki maga elé célként, az még természetesen nem jelenti azt, hogy biztosan el is fogja érni, de nagyon kicsi az esély kihozni valakiből a potenciális maximumot, ha kevesebbel is beéri.” /Polgár Judit sakk nemzetközi nagymester szavai/
Örömmel tudatjuk, hogy Iskolaközpontunk elnyerte az Akkreditált kiváló tehetségpont címet. Az akkreditációs eljárásban való részvétel kritériumait intézményünk az alábbiak szerint teljesítette. Az elmúlt időszakban regisztrált tehetségpontként működtünk, megjelölve a kiemelt tehetségterületeket, valamint a tehetséggondozás legfontosabb ismérveit az iskolaközpontra vonatkoztatva, illetve a tehetségek kiválogatásának a módszereit is külön felsorolva. Az akkreditációs eljárásban való részvételünket lehetővé tette az elmúlt 2-3 évben a tehetségpont által kiemelkedő, 3-5 fő tehetséggondozásban részt vevő diákunkkal is alá tudtuk támasztani. Sikereik és eredményeik önmagukért beszélnek. Az akkreditációs folyamatban való részvétel másik feltétele az eljárást segítő előadásokon és megbeszéléseken való aktív részvételünk. Ezt követően a feltöltött szakmai anyagot a MATEHESZ által delegált akkreditációs szakértők közreműködésével kiegészítettük a helyi viszonyoknak megfelelően. Az eljárás során a szakértők személyes jelenlétével a dokumentációinkat rendben találták, a feltöltött szakmai anyagokat pedig alkalmasnak ítélték az eljárás lefolytatására. A legfontosabb szempontokat és területeket itt is megemlítjük: tehetséggondozó foglalkozások, műhelyek működtetése, tehetségtanácsadás több területen is, valamint az intézmény által szervezett versenyek, illetve a társintézményekkel való szoros, szakmai együttműködéseink. Az akkreditációs folyamat teljes lebonyolításáért felelős pedagógus: Schiffer Gyula tanár úr iskolaközpontunk tehetségpont kapcsolattartó – koordinátora volt. Mindennek eredményeképpen a 2024. június 28-án Budapesten a Számalk – Szalézi Technikum és Szakgimnázium adott helyet az ünnepélyes táblalátadásokra, szakmai nap keretében. Iskolaközpontunkat Némethné Ács Anita főigazgató helyettes asszony (intézmény képviselője), valamint Schiffer Gyula tanárúr (tehetségpont koordinátora) képviselte a rangos eseményen. Az elismerést Dr. Polonkai Mária a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács elnöke adta át.
A Matehetsz Tehetséghálózat csomópontjai a tehetségpontok. A tehetségpontok alapítását a Nemzeti Tehetségsegítő Tanács közel tíz éve kezdeményezi és támogatja mind Magyarországon, mind a határon túli magyarlakta részeken. A tehetségpontok alapfeladata a tehetségek felismerése, az optimális fejlődésük segítéséhez szükséges állapotfelmérés (személyes és környezeti erősségek, gyengeségek), a tehetség-tanácsadás mind a tehetségígéret, mind a környezetében érintett pedagógus, szülő számára. A tehetségpontok további feladata a különböző adottságaikból és tapasztalataikból adódó eltérésekre épülő, hálózatban való együttműködés. A tehetségpontok célja, hogy hatékony segítséget adjanak az érdeklődő fiataloknak, valamint az érintett pedagógusoknak és szülőknek a fiatal tehetségének felismeréséhez és kibontakoztatásához. Ennek érdekében a tehetségpontok juttassanak el hozzájuk minél teljesebb és minél személyesebb információkat a különböző tehetséggondozó lehetőségekről. A tehetségpontok figyelemmel kísérik az intézményi/szervezeti, települési, térségi és a regionális tehetséggondozó kezdeményezéseket és segítik ezeket abban, hogy minél intenzívebb kapcsolatrendszert tudjanak kiépíteni egymással, a tehetséges fiatalokkal, a tehetséges fiatalok környezetével, a tehetséggondozásban jártas szakemberekkel, és a tehetséggondozást segítő önkormányzati, egyházi, civil szervezetekkel, vállalkozásokkal és magánszemélyekkel. Helyi integráló szerepük mellett pedig maguk is részei a Matehetsz Tehetséghálózatnak, melyben a csomópontok szerepét töltik be az információk áramlásában és feldolgozásában.